Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Beautiful high Low Lace dress Size L Black See Through Belted Gothic Grunge
$59.97 $47.98
- A stunning blacksee-through piece with a belted waist
- Perfect for a gothic orgrunge-themed occasion like a wedding, party, or formal event.
The dress features:
- A high neckline-long sleeves – and a zip closure, with a midi length that fits and flares in aflattering way.
- A versatile and stylishchoice for various occasions.
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Chest:21’’- Waist: 19.5’’ – Shoulder to cuff: 23’’- Hips: 22.5’’ -Length: 60’’
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Chest | 30 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Zip |
| Neckline | High Neck |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Garment Care | Machine Washable |
| Size | L |
| Color | Black |
| Fabric Type | Lace |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Dress Length | Midi |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 28 in |
| Style | ["Fit & Flare", "Maxi"] |
| Theme | ["Gothic", "Date Night", "reherasal dinner", "bachelorette", "honeymoon", "cocktail", "going out", "minimalist", "asymmetrical", "romantic", "unique", "flattering"] |
| Features | ["Asymmetric", "Lined", "Stretch", "Belted"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | Yes |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | No brand |
- A stunning blacksee-through piece with a belted waist
- Perfect for a gothic orgrunge-themed occasion like a wedding, party, or formal event.
The dress features:
- A high neckline-long sleeves – and a zip closure, with a midi length that fits and flares in aflattering way.
- A versatile and stylishchoice for various occasions.
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Chest:21’’- Waist: 19.5’’ – Shoulder to cuff: 23’’- Hips: 22.5’’ -Length: 60’’



































Reviews
There are no reviews yet.