Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BEN MARC INTERNNATIONAL 2PC Green Beaded Polyester Open Front Skirt Suit Size 22
$54.00 $43.20
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has Elastic on Waist
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length:36.5”
Skirt: Waist: 40″(20×2)- Hips: 54″(27×2) – Length: 31”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Size | 22 |
| Waist Size | 40 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Hip Size | 54 in |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Size (Women's) | 22 |
| Chest Size | 54 in |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | 100% Polyester |
| Theme | Metal |
| Pattern | Solid |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Type | Suit Skirt |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Color | Green |
| Vintage | No |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Ben Marc Int |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has Elastic on Waist
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length:36.5”
Skirt: Waist: 40″(20×2)- Hips: 54″(27×2) – Length: 31”





















Reviews
There are no reviews yet.