Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Betsey Johnson Block Heels Floral 10M Quinta Sandal Pearly Beads
$50.97 $40.78
The
Betsey Johnson Block Heels Floral Quinta Sandal in size 10M features:
- A high block heel with floral accents, making it a stylish choice for formal occasions
- like weddings, parties, or christenings.
- The
- multicolor synthetic upper material with pearly beads and macrame flowers adds
- a touch of elegance
- The
- adjustable ankle strap and buckle closure provide a comfortable fit.
- These
- strappy sandals are sure to elevate any ensemble with their unique design and
- Betsey Johnson brand .
- Heels: 4 in
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Pattern | Floral |
| Closure | Buckle |
| US Shoe Size | 10 |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| EU Shoe Size | 41 |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Synthetic |
| Heel Height | High (3-3.9 in) |
| Accents | ["Beaded", "Sequin", "Embroidered", "Floral"] |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Type | Sandal |
| Customized | No |
| Heel Style | Block |
| Model | Betsey Johnson Quinta |
| Style | Strappy |
| Theme | Flower |
| Features | ["Adjustable Strap", "Ankle Strap", "Buckle", "Lightweight"] |
| Shoe Width | M |
| Upper Material | Synthetic |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Insole Material | Synthetic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Betsey Johnson |
The
Betsey Johnson Block Heels Floral Quinta Sandal in size 10M features:
- A high block heel with floral accents, making it a stylish choice for formal occasions
- like weddings, parties, or christenings.
- The
- multicolor synthetic upper material with pearly beads and macrame flowers adds
- a touch of elegance
- The
- adjustable ankle strap and buckle closure provide a comfortable fit.
- These
- strappy sandals are sure to elevate any ensemble with their unique design and
- Betsey Johnson brand .
- Heels: 4 in



























Reviews
There are no reviews yet.