Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Betsy & Adams Women Stretch Cape Back Sleeve Sheath Dress Size 16 Azure
$95.97 $76.78
Elegant and eye-catching, this fiery frock is styled with shapely front gatherings and a dramatic back drape.
- Back zip closure
- Bateau neck
- Elbow-length sleeves
- Lined
- 94% polyester, 6% spandex
- Dry clean
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″ (20×2) – Waist: 37″ (18.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length:34.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Chest | 40 in |
| Pattern | Solid |
| Neckline | Boat Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Azure |
| Material | Polyester-Elastane |
| Accents | Zipper |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 37 in |
| Style | ["Overall Dress", "Sheath"] |
| Theme | Designer |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Country of Origin | United States |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Betsy & Adam |
Elegant and eye-catching, this fiery frock is styled with shapely front gatherings and a dramatic back drape.
- Back zip closure
- Bateau neck
- Elbow-length sleeves
- Lined
- 94% polyester, 6% spandex
- Dry clean
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″ (20×2) – Waist: 37″ (18.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length:34.5”



















Reviews
There are no reviews yet.