Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BEVERLY HILLS POLO CLUB Women 2PC Purple Black Track Pant Suit Size XL
$49.00 $39.20
Jacket has zip fly + 2 pockets
Pants has 2 side pockets- Drawstrings / Pant has elastic on the waist and can expand
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 52″(26×2) – Pit to pit: 51″(25.5×2) – Shoulder to cuff: 32”-Length:31”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 15” -Inseam: 25.5″ -Length: 37.5’’
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | Activewear |
| Size | XL |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Black-Purple |
| Material | 100% Polyester |
| Vintage | No |
| Rise | 15 in |
| Fit | Athletic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | track set suit |
| Leg Style | Straight |
| Inseam | 25.5 in |
| Style | Track Pants Suit |
| Features | ["Adjustable Waist", "Comfort", "Easy Care", "Elastic Waist"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Performance/Activity | ["Baseball", "Basketball", "CrossFit"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | BEVERLY HILLS POLO CLUB |
Jacket has zip fly + 2 pockets
Pants has 2 side pockets- Drawstrings / Pant has elastic on the waist and can expand
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 52″(26×2) – Pit to pit: 51″(25.5×2) – Shoulder to cuff: 32”-Length:31”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 15” -Inseam: 25.5″ -Length: 37.5’’























Reviews
There are no reviews yet.