Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
CACHET Vtg 2PC Mint Green Beaded Polyester Stand Up Collar Dress Suit Size 10
$72.00 $57.60
Material: Polyester & Lining: Acetate
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:18.5” – Length: 21”
Dress: Pit to pit:35″ (17.5×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 40″(20×2) – Length:51.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Mint Green |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Twelve Button |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Cachet |
Material: Polyester & Lining: Acetate
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:18.5” – Length: 21”
Dress: Pit to pit:35″ (17.5×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 40″(20×2) – Length:51.5”

























Reviews
There are no reviews yet.