Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Polyester Spandex Dress 6 Teal Fitted Cap Sleeves Business Career
$20.00 $16.00
Material: Rayon-Spandex-Polyester / Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 35″ (17.5×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 37” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Hips | 38 in |
| Fabric Type | Sheath |
| Accents | Stretch |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | A-Line |
| Features | ["Collarless", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Sleeve Type | Cap Sleeve |
| Material | Polyester – Rayon – Spandex |
| Size Type | Regular |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Rayon-Spandex-Polyester / Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 35″ (17.5×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 37” – Interior Hem: 1.5″



















Reviews
There are no reviews yet.