Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
David’s Bridal Organza Maxi Skirt Cropped Top Size 6 Fuchsia Party Princess
$28.97 $23.18
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Top: Pit to pit: 35″(17.5×2) -Length: 15”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 11.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Chest | 35 in |
| Closure | Zip |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Hips | 40 in |
| Fabric Type | Organza |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Features | ["Lined", "Slit", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Pink |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Nylon |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Outfit/Set |
| Theme | ["City", "Princess"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | David's Bridal |
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Top: Pit to pit: 35″(17.5×2) -Length: 15”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 42”

























Reviews
There are no reviews yet.