Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Eileen Fisher Women Merino Wool Size L Red Oversized Tunic Blouse High Low Hem
$42.97 $34.38
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24.5” – Length back: 30”- Length back: 35”
1 in stock
| Weight | 0.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 1.0 in |
| Pattern | Solid |
| Chest | 40 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Pullover |
| Neckline | Boat Neck |
| Occasion | ["Casual", "Workwear"] |
| Size | L |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Red |
| Material | Wool |
| Accents | Stretch |
| Vintage | No |
| Fit | Relaxed |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blouse |
| Style | Tunic |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Features | Oversized |
| Season | ["Spring", "Fall"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Eileen Fisher |
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24.5” – Length back: 30”- Length back: 35”























Reviews
There are no reviews yet.