Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Elegant Handcrafted Necktie Necklace with a Detachable Brooch Effortlessly Chic
$25.00 $20.00
Comes without Necklace-You can add any necklace of your choice
Redefining elegance with a touch of innovation. Smooth, luxuriousties are transformed into stunning statement necklaces, designed to make a boldyet sophisticated impression. Their timeless charm is elevated with a strikingbrooch and a beautifully repurposed necklace, blending artistry with sustainability.
The versatility is yours to embrace—the brooch can be removed for a sleek,minimalist look or swapped out to create a fresh, unique vibe. Even thenecklace itself can be changed, allowing endless possibilities for expression.Effortlessly chic, undeniably unforgettable.
1 in stock
| Weight | 0.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 10.0 × 2.0 in |
| Materials Sourced From | USA |
| Antique | No |
| Closure | Tie |
| Occasion | ["Anniversary", "Birthday", "Christening", "Christmas", "Confirmation/Communion", "Engagement", "Father's Day", "Graduation", "Mother's Day", "Valentine's Day", "Wedding"] |
| Color | Green |
| Material | Silk |
| Necklace Length | 11.5 in |
| Type | Necktie |
| Pendant/Locket Type | No |
| Style | Women's Necktie |
| Theme | ["Beauty", "Classy"] |
| Features | Handcrafted |
| Handmade | Yes |
| Chain Type | No chain |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Unbranded |
Comes without Necklace-You can add any necklace of your choice
Redefining elegance with a touch of innovation. Smooth, luxuriousties are transformed into stunning statement necklaces, designed to make a boldyet sophisticated impression. Their timeless charm is elevated with a strikingbrooch and a beautifully repurposed necklace, blending artistry with sustainability.
The versatility is yours to embrace—the brooch can be removed for a sleek,minimalist look or swapped out to create a fresh, unique vibe. Even thenecklace itself can be changed, allowing endless possibilities for expression.Effortlessly chic, undeniably unforgettable.













Reviews
There are no reviews yet.