Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Polyester Dress Size 10 Black Embellished Sleeveless Formal Evening
$36.97 $29.58
Material & Lining: Polyester / Suit have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 37″ (18.5×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 40″(20×2)- Length: 40”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Closure | Zip |
| Neckline | Sweetheart |
| Occasion | ["Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Hips | 40 in |
| Color | Black |
| Material | Polyester |
| Accents | ["Beaded", "Stretch"] |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 32 in |
| Style | Fit & Flared |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | ["Collarless", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining: Polyester / Suit have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 37″ (18.5×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 40″(20×2)- Length: 40”





















Reviews
There are no reviews yet.