Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ever Pretty Chiffon Gown Size 16 Pink V Neck Flutter Sleeve Empire Waist Stretch
$55.97 $44.78
Material & Lining: Polyester & Stretch
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 40″ (20×2) – Waist: 38″ (19×2) -Hips: 56″(28×2) – Length: 55”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Chest | 40 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | V-Neck |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | ["Pleated", "Stretch"] |
| Dress Length | Maxi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 38 in |
| Style | ["Ball Gown", "Maxi"] |
| Features | Empire Waist |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Character | None |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Sleeve Type | Flutter Sleeve |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Wedding"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Ever-Pretty |
Material & Lining: Polyester & Stretch
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 40″ (20×2) – Waist: 38″ (19×2) -Hips: 56″(28×2) – Length: 55”



























Reviews
There are no reviews yet.