Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Express Polyester Spandex Red Dress Size XL V Neck Long Lace Sleeves Stretch
$46.97 $37.58
Material: Nylon-Spandex-Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 41″ (20.5×2) – Waist: 39″ (19.5×2) – Hips: 45″(22.5×2)- Length: 40.5” – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 1.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Philippines |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | XL |
| Hips | 45 in |
| Fabric Type | Lace |
| Accents | ["Zipper", "Stretch"] |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 39 in |
| Style | A-Line |
| Features | ["Collarless", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Sleeve Type | Puff Sleeve |
| Material | Acrylic |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Express |
Material: Nylon-Spandex-Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 41″ (20.5×2) – Waist: 39″ (19.5×2) – Hips: 45″(22.5×2)- Length: 40.5” – Interior Hem: 1.0″























Reviews
There are no reviews yet.