Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Fabletics Velour Light Honey Gold Jumpsuit Tracksuit Size L Wide Leg Stretch
$28.97 $23.18
A stylish and comfortable option for women.
Made from a polyester blend fabric with added elastane for stretch
This one-piece jumpsuit features:
- A collared neckline
- Zip closure
- Wide-leg design.
- The rich gold color and solid pattern make it a versatile piece that can be worn in the fall and spring seasons.
Approximate Measurements
Chest:20” – Waist: 16.5” – Hips: 23” – Inseam:30.5 ” – Length ( waist to hem): 42 in
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Neckline | Collared |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Casual", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Size | L |
| Fabric Type | Velour |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Jumpsuit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Spring", "Fall"] |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Gold |
| Set Includes | Leggings |
| Material | ["Polyester", "Polyester Blend", "Elastane"] |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Regular |
| Type | One-Piece |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Theme | ["Bohemian", "City", "Clubwear", "Colorful", "Hippie"] |
| Character Family | One Piece |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Fabletics |
A stylish and comfortable option for women.
Made from a polyester blend fabric with added elastane for stretch
This one-piece jumpsuit features:
- A collared neckline
- Zip closure
- Wide-leg design.
- The rich gold color and solid pattern make it a versatile piece that can be worn in the fall and spring seasons.
Approximate Measurements
Chest:20” – Waist: 16.5” – Hips: 23” – Inseam:30.5 ” – Length ( waist to hem): 42 in























Reviews
There are no reviews yet.