Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
J Crew Wool Blend Jacket Size 00 Charcoal Gray Motorcycle Full Zip Long Sleeve
$38.97 $31.18
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23.5” – Length: 21.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Jacket/Coat Length | Short |
| Outer Shell Material | Wool-Rayon-Polyester |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Zip |
| Occasion | Casual |
| Size | 00 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Wool Blend |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Jacket |
| Style | Basic Jacket |
| Theme | Motorcycle |
| Features | Full Zip |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Chets | 36 in |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | J.CREW |
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23.5” – Length: 21.5”

























Reviews
There are no reviews yet.