Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JMC Blue Beaded Sequin Natural Silk Open Back Formal Party Dress Size S (6-8)
$69.00 $55.20
Beautiful and elegantDress New with Tag
Material: Natural Silk&Lining: Rayon-Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 36″(18×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | Zipper |
| Neckline | round |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | S |
| Hips | 36 in |
| Pit to Pit | 36 in |
| Accents | Beaded-Sequin-Open back |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | ["A-Line", "Cocktail Dress", "Evening"] |
| Features | ["Backless", "Collarless", "Lined", "Open", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Beaded – sequin |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean |
| Color | Blue |
| Material | ["Natural silk", "Silk"] |
| Modified Item | No |
| Size Type | Regular |
| Design Features | Sequins and beaded |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | JMC |
Beautiful and elegantDress New with Tag
Material: Natural Silk&Lining: Rayon-Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 36″(18×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 39”























Reviews
There are no reviews yet.