Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JOHN MEYER Women 2PC Brown Striped Polyester Spandex Lined Skirt Suit Size 14W
$42.00 $33.60
Material: Spandex-Polyester& Lining: Polyester
Skirt has elastic onwaist – Skirt has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 26.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 14W |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material: Spandex-Polyester& Lining: Polyester
Skirt has elastic onwaist – Skirt has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 26.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 24.5”





















Reviews
There are no reviews yet.