Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Women Polyester Pant Suit Size 6 Shark Career 2Piece Notch Collar New
$74.97 $59.98
Material and Lining: Polyester/ Suit has Lining
Suit has 2 front faux pockets – Pant has 1 back pocket
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 25”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 32″ – Length:43” – Leg Opening: 8.0″ – Interior Hem: 1.3″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Silver |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material and Lining: Polyester/ Suit has Lining
Suit has 2 front faux pockets – Pant has 1 back pocket
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 25”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 32″ – Length:43” – Leg Opening: 8.0″ – Interior Hem: 1.3″























Reviews
There are no reviews yet.