Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JoS A Bank Men Wool Suit 46 Pants 40×32 Charcoal Notch Lapel One Vent Career 2PC
$75.97 $60.78
Material: Wool & Lining: Polyester
Suit have 3 pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets
Measurements areapproximate & taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 27” – Length: 35”
Pant: Waist: 36″(19×2) – Rise: 16.5” -Inseam: 32″ -Length: 45’’ – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 46 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Wool |
| Vintage | No |
| Rise | 16.5 In |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 32 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Pleated |
| Material | Wool |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jos. A. Bank |
Material: Wool & Lining: Polyester
Suit have 3 pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets
Measurements areapproximate & taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 27” – Length: 35”
Pant: Waist: 36″(19×2) – Rise: 16.5” -Inseam: 32″ -Length: 45’’ – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 1.0″































Reviews
There are no reviews yet.