Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Karl Lagerfeld Cotton Pleated Mini Skirt Size 6 Blue Denim Button Trim Retro
$22.97 $18.38
- A stylish and retro-inspired piece perfect for various occasions
- Made from denim fabric with a solid blue color and a mid-rise waist
- This skirt features pleated accents and a zipper closure.
- The short length and flare style add a touch of femininity to the design, while the lining provides comfort and structure
- Representing a blend of classic and contemporary fashion trends.
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 18”
1 in stock
| Weight | 1.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | ["Pleated", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Rise | Mid |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Skirt |
| Waist | 31 in |
| Skirt Length | Short |
| Style | Flare |
| Theme | Retro |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Country of Origin | Indonesia |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Karl Lagerfeld |
- A stylish and retro-inspired piece perfect for various occasions
- Made from denim fabric with a solid blue color and a mid-rise waist
- This skirt features pleated accents and a zipper closure.
- The short length and flare style add a touch of femininity to the design, while the lining provides comfort and structure
- Representing a blend of classic and contemporary fashion trends.
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 18”























Reviews
There are no reviews yet.