Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER ASL 2PC VTG Dark Blue Double Breasted Polyester Cocktail Skirt Suit SZ 6
$46.97 $37.58
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining
Skirt has elastic on waist – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 9.5”- Length:29”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 38″(19×2) – Length: 20”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Philippines |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Dark Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Polyester |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Eight-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper ASL |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining
Skirt has elastic on waist – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 9.5”- Length:29”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 38″(19×2) – Length: 20”

























Reviews
There are no reviews yet.