Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Polyester Viscose Spandex Pant Suit Size 10P Gray Striped Lined 2PC
$48.97 $39.18
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 24.5”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 27.5″ – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Thailand |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10P |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10P |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 27.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Flat |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester-Viscose-Spandex |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Petites |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 24.5”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 27.5″ – Length: 39”























Reviews
There are no reviews yet.