Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Blue Polyester Lined Open Front 3/4 Sleeves Pant Suit Size 10
$44.00 $35.20
Beautiful and elegant pantsuit in excellent condition
Material & Lining: Polyester / Suit and pant are fullylined
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched.
Jacket: Shoulder toshoulder: 31”(15.5×2)- Pit to Pit: 42”(21×2)-Shoulder to cuff:17”- Length: 22.5″
Pant: Waist: 33”(16.5×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 29.5″ – Length: 41’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Travel", "Workwear"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 33 in |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Beautiful and elegant pantsuit in excellent condition
Material & Lining: Polyester / Suit and pant are fullylined
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched.
Jacket: Shoulder toshoulder: 31”(15.5×2)- Pit to Pit: 42”(21×2)-Shoulder to cuff:17”- Length: 22.5″
Pant: Waist: 33”(16.5×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 29.5″ – Length: 41’’



















Reviews
There are no reviews yet.