Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Gray Polyester Lined Single breasted Pant Suit Size 6
$44.97 $35.98
Material & Lining: Polyester / Suit has 3 pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 23”
Pant: Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 28.5″ – Length: 39.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | Two-Button |
| Vintage | Yes |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester / Suit has 3 pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 23”
Pant: Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 28.5″ – Length: 39.5”























Reviews
There are no reviews yet.