Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Black Polyester Lined Ruffle Knee Length Skirt Size 6
$22.97 $18.38
Material and lining:Polyester/ Skirt has Lining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 25”
1 in stock
| Weight | 0.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.0 × 9.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Character | N/A |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | Polyester |
| Accents | Ruffle |
| Rise | Mid |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt |
| Department | Women |
| Waist | 31 in |
| Skirt Length | Knee Length |
| Style | Ruffle skirt |
| Theme | ["Career", "Office Wear"] |
| Features | ["Lightweight", "Lined", "Side zip closure"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material and lining:Polyester/ Skirt has Lining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 25”

















Reviews
There are no reviews yet.