Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Polyester Lined Dress Suit Size 12 Multicolor Timeless 2PC
$49.97 $39.98
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit and Dress have Lining – Suit has faux pockets
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit:42″(21×2) – Shoulder to cuff: 19.5” – Length: 23”
Dress: Pit to pit: 41″ (20.5×2) – Waist: 36″ (18×2) -Hips: 42″(21×2) – Length: 39.5” – Interior Hem: 1.3″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Summer", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit and Dress have Lining – Suit has faux pockets
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit:42″(21×2) – Shoulder to cuff: 19.5” – Length: 23”
Dress: Pit to pit: 41″ (20.5×2) – Waist: 36″ (18×2) -Hips: 42″(21×2) – Length: 39.5” – Interior Hem: 1.3″



























Reviews
There are no reviews yet.