Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kate Spade Dress S Black Cold Shoulder Cascading Ruffles Feminine Minimalist
$48.97 $39.18
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 37″ (18.5×2) – Waist: 40″ (20×2) – Hips: 42″(21×2)
-Length: 34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 37 in |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | S |
| Hips | 40 in |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Mini |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | ["Fit & Flare", "Mini"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short sleeves |
| Garment Care | Dry Clean |
| Color | Black |
| Sleeve Type | Cold Shoulder |
| Material | Polyester |
| Modified Item | No |
| Size Type | Regular |
| Design Features | Beaded |
| Theme | Designer |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | kate spade new york |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 37″ (18.5×2) – Waist: 40″ (20×2) – Hips: 42″(21×2)
-Length: 34”





















Reviews
There are no reviews yet.