Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kate Spade Wool Spandex Dress Size 2 Lined Sleeveless Bow Embellished A line
$68.97 $55.18
Material: Spandex-Wool & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Dress: Pit to pit: 33″ (16.5×2) – Waist: 28″ (14×2) – Hips:38’’(19×2)-Length:32.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 33 in |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2 |
| Hips | 38 in |
| Accents | Bow |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 28 in |
| Style | A-Line Dress |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean |
| Color | Black |
| Material | ["Polyester", "Wool-Spandex"] |
| Modified Item | No |
| Size Type | Regular |
| Design Features | Beaded |
| Theme | Designer |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | kate spade new york |
Material: Spandex-Wool & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Dress: Pit to pit: 33″ (16.5×2) – Waist: 28″ (14×2) – Hips:38’’(19×2)-Length:32.5”























Reviews
There are no reviews yet.