Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE 2PC Gray Striped Polyester Rayon Spandex Career Skirt Suit Size 12
$48.97 $39.18
Material: Polyester-Rayon-Spandex & Lining:Polyester
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 42″(21×2) – Length:24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Business"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Material: Polyester-Rayon-Spandex & Lining:Polyester
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 42″(21×2) – Length:24”

























Reviews
There are no reviews yet.