Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE Polyester Skirt Suit Size 12 Green Black Lined Houndstooth 2PC
$52.97 $42.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 25.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 24.5”- Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | houndstooth |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-Green |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Business"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 25.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 24.5”- Interior Hem: 1.0″

























Reviews
There are no reviews yet.