Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE Vtg Double Breasted Pant Suit Size 12 Powder Blue Business Career
$46.97 $37.58
Material & lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 28″(14×2)– Rise: 15” -Inseam: 30″ – Length: 42”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 15 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Material & lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 28″(14×2)– Rise: 15” -Inseam: 30″ – Length: 42”



























Reviews
There are no reviews yet.