Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Women Cotton Button Up Shirt 12 Black White Striped Ruffle
$36.97 $29.58
Material: Cotton
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 20” – Length: 22”
Out of stock
| Weight | 1.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Pattern | Striped |
| Chest | 40 in |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Closure | Button |
| Neckline | Collared |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Size | 12 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Black-White |
| Sleeve Type | Classic/Fitted Sleeve |
| Material | Polyester |
| Accents | ["Button", "Ruffle"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Button-Up |
| Theme | ["Classic", "Preppy"] |
| Features | All Seasons |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Cotton
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 20” – Length: 22”



















Reviews
There are no reviews yet.