Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lilly Pulitzer Originals Cotton Polyester Skirt 6 Multicolor Alligator Lace Mini
$47.97 $38.38
Material: Cotton-Polyester & Lining: Polyester
Skirt has Lining – Skirt has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 17.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Pattern | Floral |
| Character | Lilli |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Travel", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Material | ["Cotton", "Cotton-Polyester"] |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | ["Zipper", "Lace"] |
| Vintage | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Skirt |
| Waist | 32 in |
| Skirt Length | Short |
| Theme | ["Colorful", "Artsy", "Beach", "Girly", "Y2K", "Bratz"] |
| Style | Mini |
| Features | ["Lightweight", "Lined", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Lilly Pulitzer |
Material: Cotton-Polyester & Lining: Polyester
Skirt has Lining – Skirt has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 17.5”- Interior Hem: 1.5″



















Reviews
There are no reviews yet.