Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lilly Putlizer Breanna Maxi Floral Dress XXS Paradise Found Deep V Neck Stretch
$78.97 $63.18
Your closet is calling, it needs this dress! Can you blame it?
Approximate measurement without stretching the dress
Shoulder to shoulder: 27″(13.5×2)
Pit to pit: 29″(14.5×2)
Waist: 24”(12×2)
Length: 59”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Floral |
| Chest | 29 in |
| Sleeve Length | Cap Sleeves |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Pullover |
| Occasion | ["Casual", "Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail"] |
| Size | XXS |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Sleeve Type | Cap Sleeve |
| Material | 93% Rayon, 7% Spandex |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 24 in |
| Style | Fit & Flare |
| Theme | City |
| Features | ["Collarless", "Empire Waist", "Stretch"] |
| Country/Region of Manufacture | Indonesia |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lilly Pulitzer |
Your closet is calling, it needs this dress! Can you blame it?
Approximate measurement without stretching the dress
Shoulder to shoulder: 27″(13.5×2)
Pit to pit: 29″(14.5×2)
Waist: 24”(12×2)
Length: 59”

























Reviews
There are no reviews yet.