Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
MANGO Linen Oversized Cardigan XS Tropical Print Blazer 3/4 Sleeve Brown Leaf
$59.97 $47.98
Material: Viscose-Linen & Lining: Cotton
Blazer has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 17.5”- Length: 29.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 36 in |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Neckline | Collared |
| Occasion | Casual-Party |
| Size | XS |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Material | Linen |
| Vintage | No |
| Fit | Relaxed |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Cardigan |
| Style | Tunic |
| Theme | ["Preppy", "Tropical"] |
| Features | ["Open", "Oversized", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Mango |
Material: Viscose-Linen & Lining: Cotton
Blazer has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 17.5”- Length: 29.5”

















Reviews
There are no reviews yet.