Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Midnight Velvet Semi Sheer Jacket Top Set S Beaded Embroidered Formal Glitzy
$38.97 $31.18
Material & Lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blouse: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 27”
Top: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Length: 22.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Pattern | Solid |
| Chest | 36 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Hook & Eye |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | S |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | Jacket Set |
| Accents | Embroidered |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Outfit/Set |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | India |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Midnight Velvet |
Material & Lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blouse: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 27”
Top: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Length: 22.5”

























Reviews
There are no reviews yet.