Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
MOSHITA COUTURE Polyester Metallic Size 22 Wrap Silver Black Shawl Collar
$55.97 $44.78
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit has Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 54″(27×2)- Shoulder to cuff: 26”- Length: 33.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 54 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 22 |
| Accents | Beaded |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Collared", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Abstract |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-Gray |
| Lining Material | Acetate |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Moshita Couture |
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit has Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 54″(27×2)- Shoulder to cuff: 26”- Length: 33.5”





















Reviews
There are no reviews yet.