Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Moshita Couture Taffetta Stretch Dress Gown Size 18 Ruched Off Shoulder Pleated
$67.97 $54.38
Material: Polyester –Spandex& Lining: Polyester / Dress has Lining
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 44″ (22×2) – Waist: 38″ (19×2) -Hips: 46″(23×2) – Length: 53” – Interior Hem: 0.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Closure | Zip |
| Neckline | Off the Shoulder |
| Occasion | ["Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 18 |
| Hips | 46 in |
| Accents | ["Pleated", "Stretch"] |
| Dress Length | Maxi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 38 in |
| Style | ["Bodycon", "Fit & Flared"] |
| Features | ["Collarless", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Sleeve Type | Off the Shoulder |
| Material | Polyester-Spandex |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Moshita Couture |
Material: Polyester –Spandex& Lining: Polyester / Dress has Lining
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 44″ (22×2) – Waist: 38″ (19×2) -Hips: 46″(23×2) – Length: 53” – Interior Hem: 0.0″



























Reviews
There are no reviews yet.