Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New EY BOUTIQUE 2PC Orange Linen Embroidered Collarless Skirt Suit Size XL
$69.00 $55.20
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material: Linen / Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has some elasticon waist
Measurements are approximate
taken with the garment laying flat, and notstretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 18.5”-Length: 26.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 34.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Style | Skirt Suit |
| Size Type | Regular |
| Color | Orange |
| Department | Women |
| Size | XL |
| Type | Suit Skirt |
| Material | Linen |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 48 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Vintage | No |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | EY BOUTIQUE |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material: Linen / Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has some elasticon waist
Measurements are approximate
taken with the garment laying flat, and notstretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 18.5”-Length: 26.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 34.5”























Reviews
There are no reviews yet.