Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New JOHN MEYER 2P Coral Polyester Lined Collarless Dress Suit Size 16W MSRP $280
$79.97 $63.98
Material and lining:Polyester / Suit and Dress have Lining
Suit has 2 side pockets– Dress has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 41”
Dress: Pit to pit: 44″(22×2) – Waist: 43″ (21.5×2) – Hips: 52″(26×2) – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Pattern | Colorblock |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 43 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Tangerine |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 52 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material and lining:Polyester / Suit and Dress have Lining
Suit has 2 side pockets– Dress has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 41”
Dress: Pit to pit: 44″(22×2) – Waist: 43″ (21.5×2) – Hips: 52″(26×2) – Length: 39”



























Reviews
There are no reviews yet.