Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New KASPER 2PC Black White Silk Cotton Polyester Open Front Skirt Suit Size 10
$75.97 $60.78
Material: Silk- Cotton-Polyester- Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 22”-Length: 21.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 25.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Hips | 41 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Tweed |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Silk-Cotton-Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Cocktail |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material: Silk- Cotton-Polyester- Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 22”-Length: 21.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 25.5”























Reviews
There are no reviews yet.