Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New VTG ILGWU EVAN PICONE Pleated Black White Velvet Wool Blend Skirt Suit Sz 10
$43.00 $34.40
Material: Wool-Polyester / Lining: Polyester – 2 faux pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:34’’(17×2)
Armpit to armpit: 41’’(20.5×2)
Shoulder to cuff: 23.5″
Length, from back ofcollar seam to hem: 26’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | Two-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | Jacket |
| Material | Polyester-Wool |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Evan Picone |
Material: Wool-Polyester / Lining: Polyester – 2 faux pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:34’’(17×2)
Armpit to armpit: 41’’(20.5×2)
Shoulder to cuff: 23.5″
Length, from back ofcollar seam to hem: 26’’



















Reviews
There are no reviews yet.