Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New VTG ILGWU EVAN PICONE Pleated Black White Wool Blend Skirt Size 8
$36.00 $28.80
Material: Wool-Polyester / Lining: Polyester
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 30”(15×2)- Hips: 41”(20.5×2)- Length: 30”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Bottoms Size (Women's) | 8 |
| Occasion | Cocktail |
| Size | 8 |
| Waist Size | 30 in |
| Decade | 1980s |
| Color | Black-White |
| Material | Wool Blend |
| Vintage | Yes |
| Size Type | Regular |
| Skirt Length | Midi |
| Original/Reproduction | Original |
| Style | Pleated |
| Hip Size | 41 in |
| Waist to Hem | 30 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Brand | Evan Picone |
Material: Wool-Polyester / Lining: Polyester
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 30”(15×2)- Hips: 41”(20.5×2)- Length: 30”



















Reviews
There are no reviews yet.