Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New York & Company Knee Length Sheath Dress Size XL Yellow Stretch V Neck Belted
$32.97 $26.38
Material: Elastane-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit: 43″(21.5×2) – Waist: 40″ (20×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 38”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Pattern | Solid |
| Chest | 43 in |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | XL |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Yellow |
| Material | Polyester-Spandex |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Dress Length | Knee Length |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 40 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Style | ["A-Line", "Sheath"] |
| Features | ["Belted", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | New York & Company |
Material: Elastane-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit: 43″(21.5×2) – Waist: 40″ (20×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 38”























Reviews
There are no reviews yet.