Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
NINE WEST Polyester Rayon Pant Suit 14 Green Striped Notch Collar Lined 2PC
$44.97 $35.98
Material: Polyester-Rayon & Lining:Polyester
Suit Pant and top haveLining – Suit has 3 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 35″(17.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 31.5″ – Length: 42”
Top: Pit to pit: 39″(19.5×2)- Length: 19.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Nine West |
Material: Polyester-Rayon & Lining:Polyester
Suit Pant and top haveLining – Suit has 3 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 35″(17.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 31.5″ – Length: 42”
Top: Pit to pit: 39″(19.5×2)- Length: 19.5”

























Reviews
There are no reviews yet.