Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nine West Polyester Rayon Stretch Pant Suit 10 Gray Notch Collar Business 2PC
$47.00 $37.60
Material: Polyester-Rayon-Spandex / lining: Polyester
Only suit Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23”
Pant: Waist: 33″(16.5×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 31″ – Length: 41”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business|Party/Cocktail |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Rise | 12.5 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined|Stretch|faux pockets|ruffle |
| Season | Fall|Spring|Summer |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 33 in |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | Jacket|Pants |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Jacket Vent Style | Vented |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | City|Elegant |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Nine West |
Material: Polyester-Rayon-Spandex / lining: Polyester
Only suit Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23”
Pant: Waist: 33″(16.5×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 31″ – Length: 41”

























Reviews
There are no reviews yet.