Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Patra Sequin Metallic Stretch Dress Suit Size 8 Vintage Black Silver Maxi Lined
$48.97 $39.18
Beautiful and elegant Dress Suit in excellent condition
Material: Acetate- Spandex-Metallic & Lining: Polyester
Suit and Dress fully Lined
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 21.5”-Length: 19”
Dress: Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist:31″(15.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 50”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | Yes |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | Acetate-Spandex-Metallic |
| Lined | Yes |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["Elegant", "Metal"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Patra |
Beautiful and elegant Dress Suit in excellent condition
Material: Acetate- Spandex-Metallic & Lining: Polyester
Suit and Dress fully Lined
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 21.5”-Length: 19”
Dress: Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist:31″(15.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 50”





























Reviews
There are no reviews yet.