Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SCOTT McCLINTOCK Women 2PC Blue Gray Acetate Lined Maxi Skirt Suit Size 6
$48.00 $38.40
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining:Acetate / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff: 21.5”-Length: 23”
Skirt: Waist: 27″(13.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 40”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Paisley |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 34 in |
| Waist Size | 27 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue-Gray |
| Lining Material | Acetate |
| Material | ["100% Polyester", "Acetate"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Scott McClintock |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining:Acetate / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff: 21.5”-Length: 23”
Skirt: Waist: 27″(13.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 40”

























Reviews
There are no reviews yet.