Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Steve Madden Equestrian Riding Chalet Leather Boots Size 6.5M Black Brown Tall
$95.97 $76.78
- Leather Upper
- Leather Lining
- Leather Sock
- Rubber outsole
- 1.5 inch heel height
- 15 inch shaft circumference
- 14.75 inch shaft height
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Toe Shape | Round Toe |
| Closure | Zip |
| US Shoe Size | 6.5 |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Platform Height | 0.5 in |
| Calf Width | Regular |
| Heel Height | Low (1-1.9 in) |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| AU Shoe Size | Not Specified |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Riding Boot |
| Outsole Material | Rubber |
| Features | Zipper |
| Season | ["Winter", "Spring", "Fall"] |
| UK Shoe Size | Not Specified |
| Shoe Shaft Style | Knee High |
| Pattern | Colorblock |
| Character | N/A |
| EU Shoe Size | Not Specified |
| Color | Black, Brown |
| Lining Material | Leather |
| Type | Boot |
| Customized | No |
| Heel Style | Block |
| Model | Chalet |
| Theme | ["City", "Equestrian", "Going Out"] |
| Shoe Width | M |
| Upper Material | Leather |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Steve Madden |
- Leather Upper
- Leather Lining
- Leather Sock
- Rubber outsole
- 1.5 inch heel height
- 15 inch shaft circumference
- 14.75 inch shaft height





































Reviews
There are no reviews yet.