Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Pant Suit Size 16 Off White Collarless One Button 2PC New
$69.97 $55.98
Material & Lining: Polyester
2Suit and Pant haveLining – Suit has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 26”
Pant: Waist:37″(18.5×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 43” – Leg Opening: 10.5″- Interior Hem: 2″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Rise | 14.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | 100% Polyester |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with imperfections |
| Brand | Tahari |
Material & Lining: Polyester
2Suit and Pant haveLining – Suit has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 26”
Pant: Waist:37″(18.5×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 43” – Leg Opening: 10.5″- Interior Hem: 2″























Reviews
There are no reviews yet.